U periodu od 21.01. do 25.01.2020. godine, održana je Evropska nedelja prevencije raka grlića materice. Projekat je organizovan od strane IFMSA-Serbia (Advancing national & international cooperation between medical students). Projekat je podržan od strane Studentskog parlamenta Univerziteta u Beogradu, kao i od strane Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”.
U Srbiji svakog dana najmanje jedna žena umre, a četiri žene obole od raka grlića materice. Sa preko 1300 novoobolelih i približno 500 umrlih žena, rak grlića materice je drugi vodeći uzrok oboljevanja i četvrti uzrok umiranja od raka medju našom ženskom populacijom.
Akcije je održana na 5 fakulteta : Ekonomski fakultet, Pravni fakultet, Elektrotehnički fakultet, Fakultet organizacionih nauka i Fakultet političkih nauka. U akciji je učestvovalo preko 50 volontera. Ideja, a ujedno i cilj akcije bio je da se poveća svest o važnosti prevencije i rane dijagnostike raka grlića materice. Volonteri (studenti Medicinskog fakulteta) su objašnjavali koliko su bitni redovni pregledi koji imaju za cilj da se promene na grliću materice dijagnostikuju na vreme, pre nego što se razvije karcinom. S tim ciljem, Republika Srbija je započela skrining program za rano otkrivanje raka grlića materice, koji je besplatan za sve žene starosti od 25 do 64 godine. Takodje, volonteri su približili studentima dijagnostički pregled za rano otkrivanje raka grlića materice – Papanikolau test.
Odziv medju studentima na svim fakultetima bio je veoma dobar, tako da zaključujemo da je akcija bila i više nego uspešna.

Sektor za unapređenje zdravstvene zaštite studenata SPUB Dimitrije Živković